Spis z natury - remanent 2024

Spis z natury – remanent

Spis z natury to nic innego jak spis posiadanych przez przedsiębiorstwo:

- towarów handlowych,

- materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych,

- półwyrobów,

- produkcji w toku,

- wyrobów gotowych,

- braków,

- odpadów

Jakie dane musi zawierać spis z natury?

  • nazwę firmy ( imię i nazwisko właściciela zakładu)
  • datę w której sporządza się spis
  • numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury
  • konkretne i precyzyjne określenie towaru oraz innych składników wymienionych powyżej
  • jednostkę miary, a także ilość zatwierdzoną w czasie spisu
  • dokładną cenę za jednostkę miary
  • wynik z pomnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową
  • końcową wartość spisu z natury
  • wartość pomniejszającą (§ 29)- z uwzględnieniem pozycji spisu z natury i pozycji w księdze których dotyczy owe pomniejszenie (dokonanie płatności bez pośrednictwa rachunku bankowego – w skrócie chodzi o to, by dwukrotnie nie odjąć tej samej kwoty, raz z tytułu braku płatności a dwa z tytułu remanentu).
  • klauzurę „Spis zakończono na pozycji…..”
  • podpis osób które sporządzały spis, a także podpis właściciela zakładu (wspólników).

 

W przypadku prowadzenia robót budowlanych i posiadania „na stanie” robót rozpoczętych, które nie zostały ukończone i zafakturowane a zatem w danym roku ujęto koszty ich wytworzenia, a nie ujęto korespondujących z nimi przychodów należy także wykazać w spisie z natury.

W przypadku robót budowlanych produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.

Podatnik jest obowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.

Wyceny dokonuje się w oparciu o cenę zakupu lub nabycia, albo w oparciu o cenę rynkową z dnia sporządzenia spisu.

W naszej ocenie w przepisach dot. podatkowej książki przychodów i rozchodów, brak jest przepisów, które nakładałyby na podatnika obowiązek porównywania stanów magazynowych ze stanem rzeczywistym.

Podatnicy mogą dokonać porównania spisu z natury ze stanem towarów wynikających z innej dokumentacji i rozliczyć nadwyżki i niedobory, jednakże niedobory można uznać za koszt uzyskania przychodów tylko w sytuacji gdy są one niezawinione, natomiast nadwyżki są przychodem.

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów § 24 – 26.

Księgi handlowe

Przy podatkowej ocenie niedoborów towarów szczególne znaczenie mają ustalenia dotyczące przyczyn i okoliczności zaistnienia tego rodzaju strat. Zgodnie bowiem z utrwalonym poglądem, straty w towarach mogą być w rozliczeniu podatkowym ujęte po stronie kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nie zostały zawinione.

Uznanie niedoboru za zawiniony lub niezawiniony wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego przyczyny i okoliczności zaistnienia braków towarów i sporządzenia na tę okoliczność odpowiedniej dokumentacji.

W sytuacji gdy na skutek przeprowadzonego spisu z natury ujawniono niedoborynadwyżki zapasów objętych ewidencją ilościowo-wartościową, w tym towarów, można rozliczyć je poprzez ich kompensatę. W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych jest ona możliwa, jeżeli są spełnione jednocześnie następujące warunki:

  1. a) niedobór i nadwyżka dotyczą podobnych asortymentów zapasów albo znajdują się w podobnych opakowaniach, co pozwala sądzić, że nastąpiła pomyłka przy ich wydawaniu lub przyjmowaniu,
  2. b) niedobór i nadwyżka dotyczą zapasów powierzonych tej samej osobie odpowiedzialnej,
  3. c) niedobór i nadwyżka zapasów zostały stwierdzone podczas tego samego spisu z natury.

Podstawa prawna: art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości