Mały ZUS Plus

Od kilku lat przedsiębiorcy, dla których opłacanie składek ZUS na ogólnych zasadach, jest nieadekwatnie wysokie do osiąganych przychodów mają możliwość skorzystania z tzw. Małego ZUS PLUS
W zależności od osiąganego dochodu i spełnienia dodatkowych kryteriów - składki ZUS przedsiębiorcy mogą być znacznie obniżone, choć nie zawsze jest to dobry wybór.

Dla kogo „Mały ZUS PLUS”?

  • roczny przychód z tytuł prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy w 2023 roku nie przekroczył kwoty 120 tys. zł,

  • w 2023 roku przedsiębiorca prowadził działalność przez co najmniej 60 dni (limit dochody zostanie obniżony, proporcjonalnie do okresu prowadzania działalności w 2023 roku).


Jeśli przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną, to ZUS PLUS nie jest rozwiązaniem dla niego - składka zdrowotna pozostaje bez zmian, zarówno na "dużym" ZUS jak i "małym".


Którzy przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z małego ZUS PLUS?

 

  • w poprzednim roku podatkowym prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni kalendarzowych,

  • w poprzednim roku rozliczali się w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT,

  • w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili także pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

  • spełniają warunki do opłacanie składek ZUS od zadeklarowanej kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia (bo np. rozpoczęli działalność w roku 2022 i nie minęły jeszcze 2 lata preferencyjnego ZUS),

  • wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres tej działalności,

  • korzystał z małego ZUS przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności (do tego okresu nie wlicza się okresu preferencyjnego ZUS, związanego z rozpoczęciem działalności gospodarczej) i nie mają możliwości skorzystania z dodatkowych 12 miesięcy ZUS PLUS.

 

Jak obliczyć przychód/dochód, gdy jesteśmy opodatkowani kartą podatkową, lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i czy to w ogóle możliwe?

Jeśli w 2023 roku do przedsiębiorcy miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i NIE korzystał ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT:

  1. przez roczny przychód podatkowy należy należy rozumieć wartość sprzedaży o której mowa w art. 2 ust. 22 ustawy o VAT czyli odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (netto).

  2. Dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym należy rozumieć roczny przychód z działalności gospodarczej, pomnożony przez współczynnik 0,5.

 

Jeśli w 2023 roku do przedsiębiorcy miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w firmie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przez roczny dochód z działalności rozumie się roczny przychód pomnożony przez współczynnik. 0,5.

 

„Mały ZUS PLUS” nie będzie nigdy niższy, niż ZUS opłacany przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność (po 6 miesięcznym okresie płacenia tylko ubezpieczenia zdrowotnego) – tj. w 2024 roku jego podstawa nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia czyli 1272,60 zł.

Jak długo można opłacać mały ZUS?

Maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności. Przy czym jako miesiąc opłacania małego ZUS uznaje się każdy miesiąc, w którym osoba opłacała mały ZUS lub prowadziła działalność przez co najmniej jeden dzień kalendarzowy (czyli nie liczymy tu pełnych miesięcy, tylko każdy miesiąc – jeśli np. zawiesiliśmy DG w ciągu danego miesiąca – będziemy ten miesiąc wliczać).
Przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku choć przez jeden miesiąc korzystali z małego zus plus i albo utracili to prawo i zarejestrowali się na duży ZUS, albo mały zus plus przysługiwał im do końca 2023 roku a jednocześnie w 2024 roku spełniają warunki dla korzystania z małego ZUS plus, mimo, że wykorzystali już 36 miesięcy małego ZUS PLUS mogą skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy. Ze względu na okres, w którym utracili (ale tylko 2023 roku) prawo do małego ZUS plus, muszą albo złożyć ponowny wniosek, albo automatycznie zostanie im wydłużony ten okres o ile nadal będą spełniać warunki.


Minusy

Zgłaszając się do „małego ZUS PLUS” należy pamiętać, że jeśli jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego, i zachorujemy – nasz zasiłek będzie mniejszy, gdyż jego podstawę stanowi przeciętny przychód deklarowany z ostatnich 12 miesięcy. Im dłużej opłacamy ZUS od obniżonej podstawy, tym mniejszy zasiłek nam przysługuje.
Ponadto niski ZUS to też niższe składki emerytalne i rentowe - a co za tym idzie niższa emerytura/renta w przyszłości.